27 Ocak 2009 Salı

KARDELEN


Kardelen, bir çenekli çiçekli bitki familyalarından nergisgiller (Amaryllidaceae) içinde sınıflanan Galanthus cinsi bitki türlerinin ortak adıdır. Türkiye'de halk arasında, "kardelen"den başka "garipçe", "Öksüz Ahmet", "aktaş", "boynu bükük", "karga soğanı","akça bardak" gibi yerel adlarla da anılan bu türler çok yıllık, soğanlı ve otsu bitkilerdir.
Kardelenler, tıbbi açıdan önemli oldukları düşünülen bitkilerdir:
-Türkiye'de halk arasında, toprak üstü kısımları kalbi kuvvetlendirici, mideye iyi gelen ve âdet söktürücü ilaç; toprak altı kısımları ise taze haldeyken ezilerek, çıbanları olgunlaştırmak için hazırlanan lapa olarak kullanılır.
-İçerdikleri ve ilaç olabilme olasılığı bulunan alkaloit ve lektinler nedeniyle, çok sayıda araştırmaya konu olmaktadırlar.
Türkiye'de 9 türünün doğada yetiştiği bilinen kardelenlerden bazılarının soğanları Türkiye'nin ihraç ürünleri arasında bulunmaktadır. Galanthus elwesii ile Galanthus ikariae ve/veya Galanthus latifolius adlı türler, uzun yıllardan beri ve başta Hollanda olmak üzere bazı ülkelere, "süs bitkisi" adı altında ihraç edilmiştir. Güncel durumda, Galanthus elwesii ile Galanthus woronowii türleri dışındaki kardelen soğanlarının doğadan toplanarak ihraç edilmesi yasaktır. Bahsi geçen ve Türkçe'de sırasıyla "Toros kardeleni" ve "Karadeniz kardeleni" olarak anılan iki türün soğanlarının ihracatı ise sınırlandırılmıştır.
Kardelen, Nergisgiller ailesinde yer alan ve halk arasında; Garipçe, Öksüz Ahmet, Aktaş, Boynu bükük, Karga soğanı, Akça bardak gibi isimlerle bilinen bir çiçek türüdür.
"Yılın ilk çiçeği" de denen kardelen, botanikçiler tarafından soğanlı menekşe olarak tanımlanıyor. Botanik biliminde "Galanthus Nivalus" adıyla tanımlanan kardelen, kara benzeyen süt çiçeği anlamına geliyor. Kardelen ayrıca tüm şartlar sağlandığında su üzerinde de açabiliyor.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhaba Arzu ben Filiz , çiçek çok güzel bendede var ve çok güzel kokuyor.